10

Jeżeli przeprowadzilibyśmy ankietę dotyczącą lidera na rynku elektroniki przeznaczonej do użytku osobistego, zapewne najwięcej odpowiedzi wskazywałoby na smartfony oraz tablety.

 

Dzisiaj każdy posługuje się sprzętem tego typu. Wzrost sprzedaży tych urządzeń jest zauważalny dla konsumentów zarówno na świecie, jak i w samej Polsce (jak podaje UKE: wzrost w 2014 r. o ok. 40% wobec roku 2013).

Wzrastający popyt na urządzenia mobilne związany jest nie tylko z rozwojem technologii informatycznych, ale także ze zwiększoną popularnością treści wideo, dżwięku oraz obrazu nad zwykłą treścią pisaną. Z biegiem czasu wzrastają również możliwości i funkcjonalności jakie są oferowane przez urządzenia tego typu.

Dzięki dostęnym technologią transmisji danych (3G/4G/LTE) praktycznie na wyciągnięcie ręki, a ściślej ujmując za pomocą jednego kliknięcia palcem mamy swobodny dostęp do niezliczonych źródeł treści multimedialnych. Za zwiększoną popularnością smartfonów czy tabletów przemawiają również niskie koszty dostępu do Internetu bezprzewodowego na tych urządzeniach.

Widząc obecną sytuację na rynku, Prezes UKE postanowił przerowadzić działania kontrolne , które będą obejmować tylko i wyłącznie smartfony i tablety. Pod koniec 2015 r. Prezes UKE zweryfikował stopień spełniania przez te urządzenia wymagań (zarówno formalnych, jak i technicznych) określonych w dyrektywach europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem spełniania wymagań w zakresie bezpieczeństwa ich użytkowników.

Do kontroli użyto próbek 16 modeli smartfonów i tabletów - selekcji dokonano uwzględniając aktualną ofertę od tych najtańczych do najdroższych, oraz tych, które cieszą się zainteresowaniem najszerszego grona konsumentów, po te mniej popularne.

Poniżej przedstawiamy listę urządzeń objętych kontrolą:

Smartfony

Lp. Model urządzenia
1. HUAWEI ASCEND Y530-U00
2. PRESTIGIO WIZE C3 PSP3503 DUO
3. SAMSUNG GALAXY A5 SM-A500FU
4. SONY SPECTRE 007 XPERIA Z5 Compact E5823
5. GOCLEVER QUANTUM 400 LITE Q400L
6. COOLPAD Modena E 501(Y76-U00)
7. ASUS Zenfone 2 Laser Z00ED (ZE500KL)
8. iPHONE 6 Plus Gold MGAF2PK/A (A1524)

Tablety

Lp. Model urządzenia
1. LARK FreeMe X4 7
2. LENOVO TAB S8-50F
3. SAMSUNG GALAXY TAB S2 SM-T710
4. KIANO SLIM TAB 8
5. PRESTIGIO MultiPad Color 2 3G PMT3777_3G_C
6. SAMSUNG GALAXY TAB 3 Lite SM-T113
7. LENOVO TAB 2 A7-10F
8. CAVION BASE 7 DUAL

Co dokładnie sprawdzano?

Poprawność oznakowania smartfonów i tabletów znakiem zgodności (znak CE) oraz zgodność treści i formy deklaracji zgodności (oświadczenia producenta wyrobu o jego zgodności z wymaganiami zasadniczymi), a także sprawdzano zgodność smartfonów i tabletów z wymaganiami zasadniczymi w zakresie:
 

  • bezpieczeństwa użytkownika;
  • kompatybilności elektromagnetycznej (poziom do wywoływania zaburzeń elektromagnetycznych i odporność na nie);
  • efektywnego wykorzystania zasobów częstotliwości.


Przeprowadzona przez Prezesa UKE kampania kontrolna smartfonów i tabletów wykazała, że zdecydowana większość kontrolowanych urządzeń spełnia wymagania.

Sprawdzcie jak wygląda pełne sprawozdanie z przeprowadzonej kontroli.

Sprawozdanie z przeprowadzonej kontroli smartfonów i tabletów

17.02.2016r.

Do góry